Oerlikon Kaynak


İçeriğe git

Ana menu:


Oerlikon Markası Evreleri

FİRMA

OERLIKON MARKASININ EVRELERİ

İsviçre'nin Zurich şehrinin kuzeyinde bir kasaba olan Oerlikon'da Oerlikon-Buhrle Holding tarafından kurulmuş olan Sanayi Makineleri fabrikasında, örtülü elektrod imalat makinesi olan ekstrüzyon preslerinin yapımı gerçekleşmiş ve bu fabrikaya ait olan logo, 1964 yılına kadar Kaynak Elektrodları için de kullanılmıştır.

Konsantrik Ekstrüzyon Presi ile Elektrod üretme fikrinin sahibi Rus asıllı bir mühendis olan Dr. Malamut'tur. İnovasyonunu 2. Dünya Savaşı sonrası geldiği İsviçre'de Dr. Buhrle'ye satmasıyla, bu buluş sanayiye dönüşmüş ve hemen sonrasında da tüm dünyada bir lisansiye ağı kurularak, uzun soluklu bir iş modeli benimsenmiştir.

1957 yılında Türkiye'deki lisansiye olarak kurulmuş olan Oerlikon Kaynak Elektrodları ve Sanayi AŞ, orijinalde YEŞİL olan bu logoyu, Türk bayrağından esinlenerek, 1975 yılına kadar, KIRMIZI olarak da kullandı.

Oerlikon - Bührle yönetimi, 1964 yılında bu yeni MAVİ logoyla "Kaynak" faaliyetini "Sanayi Makineleri" faaliyetinden ayrıştırarak Oerlikon Schweistechnik’e özgü ilk logosunu oluşturdu. 1986 yılına kadar da tüm dünyada sayıları 40’ı bulan lisansiyeleriyle birlikte bu logoyu kullandı.

TÜRKİYE’de bu yeni logoya 1975 yılında geçildi ve 1990 yılına kadar, çerçeveli ve çerçevesiz olarak KIRMIZI, YEŞİL ve KAHVERENGİ renklerinde oldukça serbest bir biçimde kullanıldı.1986 – 2005 tarihleri arasında kullanılan ve modern çizgisiyle bir hayli beğenilen bu logo, TÜRKİYE’de de aynı formatta KIRMIZI ve MAVİ renklerde kullanıldı. 1991 yılında, Oerlikon Shweisstechnik şirketini Oerlikon Buhrle Holding’den satın alan Fransız Air Liquide şirketi, kurduğu Air Liquide Welding (ALW) bünyesine kattığı diğer kaynak şirketleri ile birlikte 2005 yılında, yeni bir marka stratejisi oluşturdu. Bu strateji gereği, OERLIKON logosu yeniden tasarlandı ve logo bazında lisansiyeler ile kendi üretimleri ilk kez ayrıştırıldı. Böylece lisansiyeler için bu yeni MAVİ logo kullanıma girmiş oldu. 2010 yılından itibaren TÜRKİYE’de de bu yeni logoya geçildi.

 

Air Liquide Welding (ALW), 2005 yılında oluşturduğu yeni marka stratejisi sonucunda kendi ürettiği Oerlikon markalı ürünler için ise, bu RENK logoyu kullanmaya başlamıştır.


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön